niedziela, 8 grudnia 2013

Wisła

Wisła to miasto w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Miejscowość położona jest u stóp Baraniej Góry, z której biją źródła Czarnej i Białej Wisełki, od których zaczyna swój bieg Wisła. Znana przede wszystkim za sprawą Adama Małysza, cieszy się dużą popularnością jako ośrodek turystyczny i sportowy. Ciekawych obiektów i miejsc jest tutaj naprawdę sporo dlatego skupię się tylko na wybranych.

Google maps – Wisła

Na wstępie warto jeszcze zaznaczyć, że Wisła jest miejscowością nietypową i unikalna w skali Polski, pod względem wyznaniowym. Poza kościołem katolickim istnieje tu dwanaście protestanckich Kościołów i związków wyznaniowych (m.in. Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Zielonoświątkowy, Kościół Chrześcijan Baptystów, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Zbór Stanowczych Chrześcijan). Protestanci stanowią w Wiśle zdecydowaną większość (katolicy to tylko 22% a sami ewangelicy stanowią 54%).

W latach 1929–1930 wybudowano w Wiśle zamek dla prezydenta Ignacego Mościckiego. Modernistyczny obiekt zaprojektował Adolf Szyszko-Bohusz. Dziś zameczek pełni funkcje reprezentacyjne i wypoczynkowe dla prezydenta RP. Poza tym tzw. Zamek Górny można również zwiedzać.

Obok Zameczku Prezydenta stoi Kaplica pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Zbudowano ją w stylu alpejskim z gotowych elementów drewnianych. W jej wnętrzu znajduje się ołtarz z pierwszej połowy XVII wieku a także obraz "Droga Krzyżowa" z 1683 roku. Kaplica służy zarówno katolikom jak i ewangelikom. Odprawiane są tu również nabożeństwa ekumeniczne.

W centrum miejscowości, w dawnej karczmie z 1795 roku, mieści się Muzeum Beskidzkie im. Andrzeja Podżorskiego. W muzeum, poza zabytkowym wnętrzem dawnej kurnej chaty, można zobaczyć męskie i kobiece stroje ludowe, najpiękniejsze przykłady sztuki ludowej oraz eksponaty związane z pracą i życiem górali Beskidu Śląskiego.

Centrum Wisły szczególnie jest związane z działalnością ewangelików. Mieści sie tutaj m.in. plebania ewangelicka (powstała w latach 1805-1807), dawna szkoła ewangelicka (z 1824 roku) a także Kościół Ewangelicko-Augsburski apostołów Piotra i Pawła. Świątynię wzniesiono w latach 1833-1838.

Poza tym w Wiśle warto zobaczyć:

 • zameczek myśliwski Habsburgów z XIX wieku (który jest obecnie siedzibą miejscowego oddziału PTTK)
 • wiadukt kolejowy (siedem przęseł o długości 120 metrów i wysokości do 25 metrów)
 • zmodernizowaną skocznia narciarską Malinka (K120), która jest obecnie najnowocześniejszym takim obiektem w Polsce
 • Muzeum Spadochroniarstwa
 • Galerię Adama Małysza z sportowymi trofeami najlepszego polskiego skoczka narciarskiego
 • postać Adama Małysza wykonaną z białej czekolady
 • Kaskady Rodła - zespół naturalnych progów wodnych na terenie Beskidów
 • warto przejechać się po mieście tzw. Bajeczną Ciuchcią” (szczególnie polecane dzieciom)
 • oczywiście warto wybrać się na górskie szlaki (a zimą na narciarskie stoki) i podziwiać przyrodę
 • i naprawdę wiele, wiele innych

Ciekawostką i rzeczą niezwykle interesującą są też miejsca zwane „Leśnymi kościołami”. Są to miejsca odludnie położone w beskidzkich lasach, gdzie w okresie kontrreformacji ewangelicy ze Śląska Cieszyńskiego potajemnie odprawiali nabożeństwa. Do naszych czasów dzięki ustnym przekazom zachowała się pamięć o dziewięciu takich miejscach, znajdujących się w górach, w Beskidzie Śląskim.

Wisła - wikipedia
Wisła

© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.


3 komentarze:

 1. Modernistyczny zamek widzę chyba po raz pierwszy. Wnętrze tej kaplicy, szczególnie ołtarz piękny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamek można zwiedzać ale trzeba się wcześniej umówić. Prawie jak Biały Dom :P
   A co do kapliczki to można ją zobaczyć przychodząc na mszę. Wystarczy wtedy tylko pokazać dowód osobisty przy bramie. Jeżeli jest się samochodem to trzeba pamiętać, że miejsc parkingowych jest tam bardzo mało dlatego warto pojawić się wcześniej. Można też oczywiście przyjść pieszo ale jest to jednak spory kawał drogi.

   Usuń
 2. paskudny ten zamek niestety :)

  OdpowiedzUsuń