niedziela, 3 listopada 2013

Trzebiatów

Trzebiatów to miasto w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfickim, w gminie Trzebiatów. Miejscowość należy do najstarszych miast w Polsce (pierwsza wzmianka 1170 r., prawa miejskie 1277 r.). Do dzisiaj zachował się tu typowy, średniowieczny układ miasta a także wiele cennych zabytków, które możemy zobaczyć podążając tzw. Szlakiem Słonia.

Google maps - Trzebiatów

  • Kościół Macierzyństwa Najświętszej Marii Panny – wybudowany został w XIV wieku. Jest jednym z najstarszych i najwyższych kościołów na Pomorzu. Jego wieża, zbudowana z cegły na planie prostokąta, ma wysokość 90m. Kościół słynie również ze swoich dzwonów: największy z nich, porównywalny z dzwonem Zygmunta, waży 3750kg i pochodzi z 1515 roku, drugi pochodzi z 1399 roku i jest jednym z najstarszych dzwonów w Polsce. Do najcenniejszych dzieł sztuki należą: płyty nagrobne, organy z 1848r. oraz witraże

  • Kaplica Świętego Ducha – pochodząca z przełomu XIV i XV wieku, była pierwotnie kaplicą szpitalną. W historii odegrała ważną rolę, ponieważ 13 grudnia 1534 roku odbyły się tu obrady Sejmiku Trzebiatowskiego, który uchwalił wprowadzenie w Księstwie Pomorskim protestantyzmu.

  • Baszta Kaszana i mury obronne – do dziś zachowały się świetnie zachowane mury miejskie z XIV wieku. Baszta Kaszana (zwana również Prochową) powstała w początkowym etapie budowy murów. Zbudowana została na planie kola o średnicy zewnętrznej 5,6m i ma wysokość 14m.

  • Pałac nad Młynówką – jego obecna forma pochodzi z XVII wieku. Ciekawostką jest mieszkali tu m.in.: Fryderyk Wilhelm I - pierwszy król Wirtembergii, Maria Fiodorowna - księżniczka wirtemberska, druga żona cara Rosji Pawła I a także Maria z Czartoryskich Wirtemberg - autorka pierwszej polskiej powieści romantycznej napisanej przez kobietę.

  • Most z delfinami (Most nad Regą) – powstał gdy do miasta w doprowadzono kolej i koniecznym stało się połączenie centrum miasta z nową linią. Most o długości 54 m i szerokości jezdni 6 m wyróżnia sie atrakcyjnymi dekoracjami rzeźbiarskimi.

  • Sgraffito słonia – zdecydowanie najbardziej atrakcyjny zabytek miasta. To barokowy rysunek na elewacji zewnętrznej kamienicy przy rynku, wykonany techniką sgraffito, powstały w 1639 roku. Rysunek przedstawia słonia podnoszącego trąbą miecz oraz stojącego obok tresera.

    Skąd słoń? W pierwszej połowie XVII wieku Trzebiatów odwiedziła znana w całej ówczesnej Europie słonica Hansken, która zadziwiała wszystkich swoimi cyrkowymi sztuczkami, m.in. pozorowaną walką na rapiery ze swoim treserem. Pojawienie się słonicy w Trzebiatowie upamiętnił anonimowy artysta.

  • Ratusz i zabudowa rynku
Trzebiatów - wikipedia
Trzebiatów

© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz