niedziela, 17 listopada 2013

Goczałkowice-Zdrój

Goczałkowice to wieś w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w gminie Goczałkowice-Zdrój. Jest to jedna z dwóch miejscowości w województwie śląskim posiadająca status uzdrowiska (druga to Ustroń).

Google maps Goczałkowice-Zdrój

Historia uzdrowiska w Goczałkowicach sięga 1856 roku, kiedy to podczas poszukiwań soli przez Rząd Pruski w rejonie Pszczyny i Raciborza odkryto bogate złoża solanki. Założycielami uzdrowiska byli: pszczyński lekarz, chirurg i położnik Adolf Babel, budowniczy Wilhelm Czech i dwaj kupcy: Henryk Schiller i Józef Lustig. W 1861 roku powstał tu pierwszy zakład przyrodoleczniczy.

Dzisiaj leczy się tutaj choroby ortopedyczno-urazowe, choroby reumatologiczne, choroby układu nerwowego, osteoporozę. Znajdują się tu: dwa szpitale uzdrowiskowe, trzy zakłady przyrodolecznicze, dwa sanatoria rehabilitacyjne oraz przychodnia uzdrowiskowa. Co roku z usług uzdrowiska korzysta ponad 10 000 pacjentów.

Do najcenniejszych zabytków miejscowości należą:
  • dawna pijalnia wody z 1862 roku
  • murowana kaplica pw. Matki Boskiej Uzdrowienia Chorych z 1866 roku
  • pawilon Wrzos z 1874 roku
  • neobarokowy dawny hotel Prezydent (Cesarski) z 1880 roku
  • murowany pawilon Górnik z 1897 roku
  • modernistyczny Nowy Dom Zdrojowy z 1937 roku

W latach 50. XX wieku rozpoczęto budowę zbiornika retencyjnego na Wiśle. W tym celu, w Goczałkowicach, zbudowano zaporę o długości 2980 m i wysokości 14m. Wody nowego zbiornika zalały istniejąca tu od XIII wieku miejscowości Zarzecze. Zbiornik, nazwany później Jeziorem Goczałkowickim, zaopatruje w wodę miasta Górnego Śląska, pełni też funkcje przeciwpowodziowe. Okolice zbiornika są miejscem lęgowym wielu gatunków ptaków. Od 2010 roku po Jeziorze Goczałkowickim można żeglować a sama zapora jest świetnym miejscem na spacery lub przejażdżki rowerowe.

Goczałkowice-Zdrój - wikipedia
Goczałkowice-Zdrój
Uzdrowisko

© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz