niedziela, 6 października 2013

Rudzica

Rudzica to wieś położona w województwie śląskim, w powiecie bielskim, w gminie Jasienica. Miejscowość powstała na początku XIII wieku w granicach księstwa cieszyńskiego.

Google maps - Rudzica

GALERIA STRACHA POLNEGO

Galeria „Pod Strachem Polnym” została założona w 1991 r. Jest miejscem gdzie można podziwiać oryginalną twórczość malarską Floriana Kohuta.Florian Kohut urodził się w Rudzicy. Jest artystą malarzem plenerowym (olej, pastel, akwarela, grafika). Głównym tematem jego twórczości od ponad 40 lat są strachy polne. Jego prace cieszą sie wielką popularnością u kolekcjonerów (również zagranicznych). Artysta jest również twórcą i organizatorem Święta Stracha Polnego. Co roku, w maju formowany jest korowód strachów polnych, przedstawiane są liczne występy artystyczne i imprezy plenerowe.

DOLINA ŚW. WENDELINA


Dolina świętego Wendelina w Rudzicy to dość niezwykłe miejsce. Jest to jedyne miejsce w Polsce poświęcone kultowi tego świętego. Skąd ten kult pojawił się w Rudzicy? Tak naprawdę nie wiadomo. Jeden z przekazów mówi, że pewien mieszkaniec Rudzicy służył w wojsku w Tyrolu (gdzie św. Wendelin jest popularny) i stamtąd przywiózł obrazek z podobizną świętego. Obrazek zawiesił na drzewie, nad źródełkiem. Później woda z tego źródełka zaczęła wykazywać właściwości lecznicze (leczyła zwłaszcza oczy). W 1876 roku wybudowano na tym miejscu kaplicę.
Św. Wendelin był pasterzem i być może mnichem, według tradycji przybyłym z Irlandii. Obwołany został patronem wędrowców, pastwisk i trzód, orędownikiem pasterzy, obrońcą w czasie epidemii.
Rudzica - wikipedia
Florian Kohut

© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz