niedziela, 20 października 2013

Podlesice

Podlesice to niewielka wieś w województwie śląskim, powiecie zawierciańskim, w gminie Kroczyce. Miejscowość to idealne miejsce na niedzielny wypad i lekką wędrówkę z rodziną.

Google maps - PodlesicePodlesice leżą na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, dlatego występują tu liczne ostańce skał wapiennych, leje krasowe i jaskinie. W 1957 roku utworzono tutaj rezerwat przyrody nieożywionej „Góra Zborów” o powierzchni 45 ha. Przyrodnicze walory tego regionu zostały w dużym stopniu zniszczone w wyniku dawnej eksploatacji surowców mineralnych (eksploatowano tu krystaliczny kalcyt, zwany szpatem.


Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest Jaskinia Głęboka. Odkryto ją podczas eksploatacji kalcytu przed II wojną światową. Pierwsze próby jej udostępnienia dla zwiedzających podjęto w latach 70. XX wieku. Dzisiaj jaskinię można zwiedzać codziennie od 15 kwietnia do 31 października. Zwiedzanie obejmuje przejście oświetlona elektrycznie trasą, omówienie ekspozycji dotyczącej powstania jaskini, szaty naciekowej oraz działalności człowieka w tym regionie.


Nie lada atrakcją i ciekawostką jest sieciarz jaskiniowy – pająk zamieszkujący jaskinię. Jest to najbardziej jadowity pająk w Polsce, jego ukąszenie porównuje się do użądlenia szerszenia. Samce pająka mierzą 11-13 mm a samice 14-17 mm. Budują charakterystyczne, duże, białe kokony w kształcie łzy.


Najwyższe wzniesienie rezerwatu – Góra Zborów (462 m n.p.m.) to doskonały punkt widokowy. Poza tym Podlesice są idealnym miejscem dla osób uprawiających wspinaczkę.W sąsiedztwie rezerwatu przyrody Góra Zborów znajduje się Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, gdzie znajdują się m.in. interdyscyplinarna ekspozycja oraz multimedialna sala konferencyjna, w której prezentowane są filmy edukacyjne, organizowane warsztaty i sympozja.


Podlesice - wikipedia
Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury

© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz