piątek, 28 grudnia 2012

Zagórze Śląskie - tama

Zagórze Śląskie to wieś w województwie dolnośląskim, w powiecie wałbrzyskim. Jedną z jej atrakcji jest zapora wodna na rzece Bystrzyca.

Google maps – Zagórze Śląskie

Potężną kamienną zaporę wzniesiono w latach 1911 – 1917. Zapora ma wysokość 44 m, długość 230 m i u podstawy jest szeroka na 29 m.

Zapora posiada 10 stałych otworów przelewowych, cztery upusty ulgi (w środkowej części korpusu) oraz 2 upusty denne o łącznej zdolności przepuszczania wody przez stopień w ilości 318 m³/sek. Poniżej zapory powstała także hydroelektrownia o mocy około 1,2 MWPowstały zbiornik wodny posiada powierzchnię 51ha, ma długość ok. 3km i pojemność 8 mln³ wody. Zalew ma za zadanie chronić przed powodzią a także zabezpieczać w wodę aglomerację Bielawa - Dzierżoniów - Pieszyce. Zbiornik jest wykorzystywany energetycznie. Pełni również role rekreacyjne.Wikipedia – Zagórze Śląskie

Wikipedia – Zapora wodna

© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

3 komentarze:

 1. Fajny cel niedługiej wycieczki rowerowej ze Świdnicy. Jak mieszkałam w tym mieście, to często tam jeździłam wplatając zaporę w Zagórzu w różne opcje wycieczek rowerowych.

  OdpowiedzUsuń
 2. "Zalew ma za zadanie chronić przed powodzią a także zabezpieczać w wodę aglomerację Bielawa - Dzierżoniów - Pieszyce."
  O ile może zabezpiecza w wodę, ale od powodzi na pewno no nie uchroni, Bystrzyca nie przepływa przez żadne z tych miast więc nie z tej strony zagrożenie. Aczkolwiek zapora bardzo urokliwa i niedoceniana.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pisząc to zdanie miałem na myśli chronienie przed powodzią ogólnie (miejscowości sąsiednie) a poza tym dostarczanie wody do wspomnianej aglomeracji.

  OdpowiedzUsuń