czwartek, 20 grudnia 2012

Trzcinica

Trzcinica to wieś w województwie podkarpackim, w powiecie jasielskim. Warte uwagi są tutaj dwa obiekty: kościół pw. św. Doroty i skansen archeologiczny.

Google maps – Trzcinica

Drewniany kościół wybudowano pod koniec XV wieku. W końcu XVI wieku do kościoła dobudowano wieżę. Świątynia należy do najstarszego typu konstrukcyjnego zrębowych kościołów drewnianych zwanego systemem więźbowo-zaskrzynieniowo-zaczepowym. Kościół znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego.

Drugim obiektem jest skansen archeologiczny „Karpacka Troja”. Na zwiedzenie skansenu trzeba przeznaczyć nieco więcej czasu (ok. 2h).W Trzcinicy odkryto pozostałości jednej z najstarszych na terenie Polski silnie ufortyfikowanych osad, powstałej na początku epoki brązu a także pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Füzesabony odznaczającej się wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi.Zasiedlający ten teren Słowianie wznieśli gród o powierzchni 3ha, otoczony monumentalnymi wałami obronnymi. Książę, który władał w grodzie musiał być niezwykle bogaty o czym świadczy srebrny skarb (składający się z monet, różnego rodzaju ozdób, kawałków srebra i unikalnego okucia pochwy miecza) znaleziony na tym terenie.Budowa skansenu zakończyła się w 2009 roku ale otwarto go dopiero w czerwcu 2011 roku. W skład skansenu wchodzą rekonstrukcje fragmentów wałów obronny, domostw, chat, drogi i bramy a także pawilon wystawowy.Po obejrzeniu zrekonstruowanego grodziska i wystawy muzealnej warto zostać dodatkowe 30min i zobaczyć film dotyczący „Karpackiej Troi”. Cały obiekt prezentuje sie naprawdę nieźle, jest ciekawy i na pewno unikalny w skali Polski.Wikipedia – Trzcinica
Karpacka Troja

© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz