czwartek, 27 grudnia 2012

Promnice

Zameczek myśliwski Promnice położony jest w południowo-zachodniej części jeziora Paprocańskiego w gminie Kobiór w powiecie pszczyńskim.

Google maps – Promnice

Zameczek powstał w latach 1760 – 1766. Został wzniesiony przez Jana Adama - potomka starośląskiej szlachty i ostatniego z Promniców. W połowie XIX wieku obiekt stał się własnością rodziny Hochbergów. Rodzina ta miała swoja rezydencję w pobliskiej Pszczynie.


Promnice odwiedzały najważniejsze głowy państw ówczesnego świata, m.in. król Prus Fryderyk, cesarz Niemiec Wilhelm II oraz car Aleksander II. Szczególnie leśną rezydencję upodobała sobie żona Jana Henryka XI - Maria Teresa Cornwalis West (księżna Daisy). W 2003 roku odbyło się tu spotkanie prezydentów Polski, Węgier, Słowacji i Czech.Obecnie w zameczku mieści się luksusowy hotel Hotel Noma Residence.

Wikipedia – Promnice
Hotel Promnice

© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

1 komentarz:

  1. Witam!
    Ostatnio odwiedziłam zameczek w Promnicach. Rzeczywiście ładny, zwłaszcza w jesiennej szacie. Podoba mi się, że podobnie jak i ja propagujesz piękno polskiej ziemi. Zapraszam do siebie na www.inka.tychy.pl

    OdpowiedzUsuń