sobota, 29 grudnia 2012

Nikiszowiec

Nikiszowiec to dzielnica miasta Katowice. Początek Nikiszowca związany jest z kopalnią „Giesche” i dwoma szybami: „Carmen” i „Nickisch”. Powstanie kopalni i nowych szybów zrodziło potrzebę sprowadzenia znacznej siły roboczej. W związku z tym stworzono dwa osiedla: Giszowiec i Nikiszowiec.

Google maps - NikiszowiecPisemne zezwolenie na budowę wydano 17 grudnia 1908 roku. Osiedle zaprojektowali architekci Emil i Georg Zillmannowie z Charlottenburga. Pierwszy blok mieszkalny oddano do użytku w 1911 roku. Plan osiedla obejmował 10 trójkondygnacyjnych bloków: siedmiu mieszkalnych i dwóch mieszkalno - usługowych zamkniętych oraz otwartego kwartału z mieszkaniami, sklepami, łaźnią, pralnią i hotelem robotniczym oraz zarządem kopalnianym.

Obecnie Nikiszowiec jest atrakcją turystyczna Katowic. Nikiszowiec jest także jednym z obiektów na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.Nikiszowiec
Wikipedia - Nikiszowiec

© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

2 komentarze:

  1. A kto jest autorem zdjec skoro autor bloga sie przechadza ulica? ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Autorem zdjęć jest zawsze ktoś z rodziny. Zwykle tata, czasem ja, czasem siostra. Dlatego właśnie tutaj się przechadzam :)

    OdpowiedzUsuń