czwartek, 27 grudnia 2012

Krakowskie podziemia

Na wstępie chcę przeprosić za jakość zdjęć. W podziemiach było ciemno i zabronione było fotografowanie z lampą. Mam nadzieję, że to co udało się zrobić, wyszło w miarę dobrze.

Podziemia krakowskiego rynku są najnowszym oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Udostępnione zwiedzającym zostały 24 września 2010 roku. Zbiory obejmują przedmioty codziennego użytku znalezione podczas badań archeologicznych (jest to ok. 700 eksponatów). Poza tym zobaczymy: elektroniczne odwzorowania zabytków, rekonstrukcje 3D, filmy. Muzeum wykorzystuje wiele nowoczesnych technik multimedialnych. Wszystko to pozwala się wczuć w atmosferę Krakowa sprzed siedmiuset lat.

Wchodząc do muzeum natrafiamy na ekran z pary wodnej. Kilkadziesiąt wyświetlaczy i projektorów prezentuje nam scenki z życia miejskiego średniowiecznego Krakowa (np. kłótnie mężczyzny i kobiety, prowadzonego skazańca, pożar). W bardziej szczegółowym poznaniu ówczesnego życia pomagają nam ekrany dotykowe. Ciekawy jest Kodeks Baltazara Behema, który dzięki dotykowemu ekranowi, możemy przejrzeć strona po stronie. Zobaczymy ewolucję wyglądu kościoła Mariackiego, przebieg szlaków handlowych w ówczesnej Europie, królów ruszających się na portretach, groby (w tym 6 grobów „wampirów”), dowiemy się jaka był średni wzrost kobiet i mężczyzn na przestrzeni wieków.

Oczywiście na muzeum nie składają się tylko gadżety, filmy i nowoczesne techniki. W muzeum zobaczymy przeróżne eksponaty. Począwszy od ozdób, monet, przedmiotów codziennego użytku, narzędzi, a na nienaruszonymi konstrukcjami architektury i kamiennych drogach skończywszy.„By zobaczyć jak wyglądał krakowski rynek u schyłku średniowiecza, w czasach gdy przechadzał się po nim Mikołaj Kopernik - trzeba zejść do podziemi ...”

O szczegółach (planie podziemi, godzinach otwarcie, cenach biletów, rezerwacji biletów, itp.) można poczytać na stronie internetowej, linkowanej niżej.

Wikipedia – Podziemia rynku
Podziemia rynku

© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz