czwartek, 20 grudnia 2012

Cieszyn

Na początku uprzedzę, że w sprawie Cieszyna nie będę ani trochę obiektywny. Cieszyn to moje ulubione miasto i zawszę będę przedstawiał je w samych superlatywach. Dlatego też zacznę linkiem do mniej lub bardziej obiektywnego źródła: Dlaczego warto odwiedzić Cieszyn?

Cieszyn to miasto w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Według legendy miasto zostało założone w 810 roku (w 2010 roku miasto obchodziło swoje 1200-lecie) a prawa miejskie otrzymało w 1220 roku. Te dwie daty czynią z Cieszyna jedno z najstarszych miast w Polsce.

Google maps – Cieszyn

Lista cieszyńskich zabytków i miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę długa, dlatego wymienię tylko kilka z nich.
  • Romańska rotunda św. Mikołaja z XI wieku. Najcenniejszy zabytek Śląska Cieszyńskiego i jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce. Wizerunek rotundy został umieszczony na banknocie dwudziestozłotowym.
  • Wieża Piastowska. Pozostałość po XVI-wiecznym zamku Piastów Cieszyńskich. Najlepszy punkt widokowy na miasto i okolice.


  • Studnia Trzech Braci. Miejsce legendarnego spotkania założycieli Cieszyna.
  • Wieża Ostatniej Obrony z XIII wieku.
  • Bracki Browar Zamkowy. Powstał w 1846 roku i działa do dzisiaj.


  • Teatr im. Adama Mickiewicza o architekturze secesyjno-modernistycznej, z obrotową sceną, podsceniem dla orkiestry, widownią o trzech kondygnacjach na 630 miejsc.
  • Zabudowa rynku z ratuszem i główna handlowa ulica Cieszyna – ul. Głęboka.


  • Pałac Myśliwski. Rezydencja Habsburgów z XIX wieku.


W Cieszynie znajduje się także Muzeum Śląska Cieszyńskiego jedna z najstarszych placówek muzealnych w Europie (założona w 1802 roku). W swoich zbiorach posiada około 75 tys. eksponatów. Są to zarówno kolekcje przyrodnicze, jak i liczne pamiątki po Piastach (panujących tutaj najdłużej w Polsce – do 1653 r.), liczące się zbiory sztuki oraz bogate zbiory etnograficzne i archiwalne.

To wszystko to tylko wierzchołek góry lodowej – tego, co w Cieszynie zobaczyć można i osobiście uważam, że trzeba. Cieszyn ma w sobie ten niesamowity klimat, którego często brakuje innym miastom. Są zabytki, są klimatyczne miejsca, są sympatyczni ludzie. Czego chcieć więcej…

Wikipedia – Cieszyn
Cieszyn


© wszelkie prawa zastrzeżone. wykorzystywanie zdjęć bez zgody autora zabronione.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz